Programme

Note: All times refer to CEST (=GMT+2)

11:00 – 11:10

Welcome

11:10 – 12:10

Keynote: Radiomics and ENT – the clinical point of view

Dr. Kathrin Scheckenbach (University Hospital Dusseldorf, Germany)

 

 

12:10 – 12:30

ViTBIS: Vision Transformer for Biomedical Image Segmentation

Abhinav Sagar

12:30 – 12:50

Intestine segmentation with small computational cost for diagnosis assistance of ileus and intestinal obstruction

Hirohisa Oda, Yuichiro Hayashi, Takayuki Kitasaka, Aitaro Takimoto, Akinari Hinoki, Hiroo Uchida, Kojiro Suzuki, Masahiro Oda, Kensaku Mori

12:50 – 13:40

Break

13:40 – 14:00

COVID-19 Infection Segmentation from Chest CT Images Based on Scale Uncertainty

Masahiro Oda, Tong Zheng, Yuichiro Hayashi, Yoshito Otake, Masahiro Hashimoto, Toshiaki Akashi, Shigeki Aoki, Kensaku Mori

14:00 – 14:20

*Development of the Next Generation Hand-Held Doppler With Waveform Phasicity Predictive Capabilities Using Deep Learning

Adrit Rao, Akshay Chaudhari, Oliver Aalami

14:20 – 14:40

*Generation of Patient-Specific, Ligamentoskeletal, Finite Element Meshes for Scoliosis Correction Planning

Austin Tapp, Christian Payer, Jérôme Schmid, Michael Polanco, Isaac Kumi, Sebastian Bawab, Stacie Ringleb, Carl St.Remy, James Bennett, Rumit Singh Kakar, Michel Audette

14:40 – 15:00

*Bayesian Graph Neural Networks For EEG-based Emotion Recognition

Jianhui Chen, Hui Qian, Xiaoliang Gong

15:00 – 15:15

Break

15:15 – 15:35

Attention-guided pancreatic duct segmentation from abdominal CT volumes

Chen Shen, Holger Roth, Yuichiro Hayashi, Masahiro Oda, Takaaki Miyamoto, Gen Sato, Kensaku Mori

15:35 – 15:55

Learning from mistakes: an error-driven mechanism to improve segmentation performance based on expert feedback

Siri Willems, Heleen bollen, Julie Van Der Veen, Edmond Sterpin, Wouter Crijns, Sandra Nuyts, Frederik Maes

15:55 – 16:15

TMJOAI: an artificial web-based intelligence tool for early diagnosis of the Temporomandibular Joint Osteoarthritis

Celia Le, Romain Deleat-Besson, Najla Al Turkestani, Lucia Cevidanes, Jonas Bianchi, Winston Zhang, Marcela Gurgel, Hina Shah, Juan Prieto, Tengfei Li

16:15 – 16:30

Best paper award ceremony and closing remarks

*Best Paper Candidates

Additional presentation time will be provided for disabled speakers upon request.