Best Paper Awards

And the winners are ...
 
1st place (500€): Towards A Clinical Stereoscopic Augmented Reality System for Laparoscopic Surgery
2nd place (300€): Landmark-based Surgical Navigation
3rd place (200€): On-line Lumen Centre Detection in Gastrointestinal and Respiratory Endoscopy
 
CONGRATULATIONS!

Program

  • Each long oral presentation follows a 12+3 minutes scheme: 12 minutes oral presentation and 3 minutes discussion.
  • Each short oral presentation is divided into two parts: 5 minutes oral presentation of the key ideas and a poster presentation for further discussion.
  • You can use a notebook provided by the organizers (Windows 7 + Office 2010) or bring your own.
  • Papers preceded with (*) are candidates for a best paper award. All workshop attendees are allowed to vote. Winners are selected based on the result of the vote.
9:00 - 9:15 Opening remarks
9:15 - 10:00 Keynote 1
What is the essential information in Image-Guided Minimally Invasive Surgery?
Makoto Hashizume, MD, PhD, FACS
Center for Advanced Medical Innovation, Kyushu University
 
10:00 - 10:30 Short orals 1
First Clinical Experience with BMD Assessment in Vertebrae Using Dual-energy CT
Stefan Wesarg, Julian Wichmann, Christian Booz, Marius Erdt, Konstantinos Kafchitsas, M. Fawad Khan
 
Path Planning for Multi-Port Lateral Skull Base Surgery based on First Clinical Experiences
Meike Becker, Stefan Hansen, Stefan Wesarg, Georgios Sakas
 
Automated Kidney Detection and Segmentation in 3D Ultrasound
Matthias Noll, Li Xin, Stefan Wesarg
 
Placement of external ventricular drains using an average model
Ingerid Reinertsen, Asgeir Jakola, Ole Solheim, Frank Lindseth, Tormod Selbekk, Geirmund Unsgård
 
Prototype Design and Phantom Evaluation of a Device for Co-Registered MRI/TRUS Imaging of the Prostate
Andriy Fedorov, Sang-Eun Song, Tina Kapur, Robert Owen, Emily Neubauer Sugar, Paul Nguyen, William Wells III, Clare Tempany
 
Surgical Workflow Analysis, Design and Development of an Image-Based Navigation System for Endoscopic Interventions
Frederic Perez, Sergio Vera, Gloria Fernández-Esparrach, Henry Cordova, Raul San Jose, Javier Herrero, Miguel Ángel González Ballester
 
10:30 - 11:00 Coffee break / Poster session
11:00 - 12:00 Long orals 1
(*) Modelling Smooth Intensity Changes in the Putamen for Diagnosis of Sporadic CJD
Samira Bouyagoub, Iulia Cimpan, Ali Hojjat, Alfred Kume, Yee Mah, Alan Colchester
 
(*) Statistical analysis of relative pose of the thalamus in preterm neonates
Yi Lao, Jie Shi, Yalin Wang, Rafeal Ceschin, Darryl Hwang, M.D. Nelson, Ashok Panigrahy, Natasha Lepore
 
(*) Structure-guided Nonrigid registration of CT--MR Pelvis Scans with large deformations in MR-based Image Guided Radiation Therapy
David Rivest-Henault, Peter Greer, Jurgen Fripp, Jason Dowling
 
Automatic Detection of Misalignment in Rigid 3D-2D Registration
Uroš Mitrović, Žiga Špiclin, Boštjan Likar, Franjo Pernus
 
12:00 - 13:00 Lunch break
13:00 - 13:45 Keynote 2
Image-based orthopaedic surgery
Nobuhiko Sugano, MD
Osaka University Graduate School of Medicine
 
13:45 - 15:00 Long orals 2
(*) On-line lumen centre detection in gastrointestinal and respiratory endoscopy
Carles Sanchez, Jorge Bernal, F.Javier Sanchez, Debora Gil
 
(*) Towards A Clinical Stereoscopic Augmented Reality System for Laparoscopic Surgery
Xin Kang, Jihun Oh, Emmanuel Wilson, Timothy Kane, Craig Peters, Raj Shekhar
 
(*) Landmark-based Surgical Navigation
Adrian Schneider, Christian Baumberger, Mathias Griessen, Simon Pezold, Jörg Beinemann, Philipp Jürgens, Philippe C. Cattin
 
Image-based bronchoscopy navigation system based on CT and C-arm fluoroscopy
Teena Steger, Klaus Drechsler, Stefan Wesarg
 
Inter-slice Correspondence for 2D Ultrasound-guided Procedures
Matthew Toews, Alexandra Golby, William Wells III
 
15:00 - 15:30 Coffee break / Poster session / Best paper award voting
15:30 - 16:30 Long orals 3
MR Enterography Image Fusion in Small Bowel Analysis
Juan Cerrolaza, Nabile M. Safdar, Raymond W. Sze, Marius G. Linguraru
 
Forming the interface between doctor and designing engineer
Christine Schoene, Ralph Stelzer, Philipp Sembdner
 
Automatic Optimization of Depth Electrode Trajectory Planning
Rina Zelmann, Silvain Beriault, Kelvin Mok, Claire Haegelen, Jeffery A. Hall, Andre Olivier, G. Bruce Pike, D. Louis Collins
 
Automatic Markov Random Field Segmentation of Susceptibility-Weighted MR Venography
Silvain Beriault, Marika Archambault-Wallenburg, Abbas F. Sadikot, D. Louis Collins, G. Bruce Pike
 
16:30 - 17:00 Closing discussion / Best paper awards

 

 

 

 

 

test
test
test
test
test
test
Sponsors: